Zlatý blyskáč 2020 Stará Ľubovňa

Zlatý blyskáč 2020 Stará Ľubovňa

V dňoch 12.- 16. augusta sa v Starej Ľubovni konal 4. ročník obnoveného podujatia „Zlatý blyskáč“ ktorého korene siahajú až do roku 1960. Obnovené ročníky sa konajú v duchu „hľadá sa všestranný rybár“.

Deti do 15 rokov z celého Slovenska si na ňom mohli zmerať sily v šiestich súťažných disciplínach, muškárenie, prívlač, plávaná, feeder, rybolovná technika a vedomostné testy spojené s rozpoznávaním živých rýb v akváriách. Súťaže sa zúčastnilo 54 detí v 16 družstvách.

Pretekárske družstvo je zložené z minimálne dvoch a maximálne štyroch pretekárov a jedného alebo dvoch vedúcich krúžkov. My sme sa zúčastnili v zložení Tibor Benedik ako vedúci družstva a traja pretekári Samuel Benedik (8 rokov), Ján Sebastian Vilhan (14 rokov) a Martin Barabas (14 rokov) všetci z krúžku vo Valaskej. Maťo a Sebo sú rybári jeden resp. dva roky a zúčastnili sa disciplín prívlač, plávaná, feeder a vedomostných testov z rozpoznávaním rýb. Samko sa venuje rybárčeniu od svojich 3 rokov a zúčastnil sa všetkých disciplín.

Prvý súťažný deň boli na programe disciplíny muškárenie a prívlač. Na muškárení obsadil Samko delené 19 miesto v jednotlivcoch. Prívlač bola disciplína v ktorej sme si verili a na ktorú sa deti najviac tešili a veru dopadla nad očakávanie. Samko skončil medzi jednotlivcami na 2. mieste, Sebo na 4. mieste a Maťo na 22.mieste čo nás v súčte umiestnení najlepších dvoch pretekárov vynieslo na 1. miesto v prívlači v družstvách.

Druhý deň boli na programe disciplíny plávaná a feeder. Ráno začalo plávanou, ryby však vôbec nespolupracovali a prvé zábery prišli až po dvoch hodinách z trojhodinového závodu a aj to z väčšej diaľky na čo nestačilo vybavenie väčšiny pretekárov. Aj napriek tomu obsadil Samko v plávanej pekné 10. miesto. Feeder bol už o inom. Kvôli búrke musel začať pretek neskôr a bol skrátený na dve hodiny chlapci si však viedli nadmieru dobre. Sebo a Maťo ktorí chytali na feeder ešte len tretí krát obsadili 21.resp. 26. miesto a Samko skončil na peknom 5.mieste medzi jednotlivcami. Ako družstvo sme obsadili v tejto disciplíne 5. miesto.

Tretí súťažný deň boli na programe rybolovná technika a vedomostné testy s rozpoznávaním rýb. V rybolovnej technike dosiahol Samko krásne 7.miesto a to už po pár tréningoch na dvore čím ukázal potenciál do budúcna. Vo vedomostných testoch na ktoré sa chlapci svedomito pripravovali sme tiež dosiahli výborné výsledky. Samko s Maťom obsadili delené 4.miesto a Sebo 11. miesto čo nám v tabuľke družstiev stačilo na parádne 2.miesto.

Vyhodnotenie „Zlatého blyskáča“ sa konalo na Staroľubovnianskom Hrade čo umocňovalo slávnostnú atmosféru. Ako družstvo sme obsadili krásne 6.miesto za čo patrí vďaka všetkým jeho členom.

Medzi jednotlivcami zažiaril Samko Benedik, ktorý ako najmladší účastník obsadil skvelé 2.miesto. Nestratili sa ani Sebo Vilhan 22. miesto a Maťo Barabas 30.miesto, ktorí môžu byť na svoje vystupovanie hrdí.

Účasť na tomto podujatí nám ukázala že sa oplatí venovať deťom a mládeži. Rozšírila nám obzor vedomostí a ukázala kde sa môžeme zlepšovať. Taktiež nám ukázala potenciál detí ktoré dosahujú výborné výsledky už po niekoľkých tréningoch. Ďakujem všetkým sponzorom a podporovateľom.

Veľké Ďakujem patrí Mgr. Dušanovi Jaššovi referentovi pre prácu z mládežou jeho pomocníkom ako aj domácej MO Stará Ľubovňa za výborné zvládnutú organizáciu a celý priebeh Zlatého blyskáča 2020.

Tibor Benedik

FOTOGALÉRIA TU